Kavramlardan korkma ama, içimdeki erkek entellektüel, metroseksüel homoseksüellerden hoşlanıyor. Hani taşkınlık yapmayan, bakımlı, akıllı, ağızları laf yapan, erkek gibi görünen, omuzlarını kadın gibi geriye atıp, ağızlarını kocaman açarak gülenler... "Smart", güzel yüzlü, ya da çekici bakışlı, kadına mı erkeğe mi hitap ettiği belli olmayan, naif, tedirgin ruhlu, zaman bağımsız düşünebilenler... Bunların hareketlerini modelleyebilecek kadar beğeniyorum... Sayelerinde sadece histerik çığlıklar atmak, saç savurmak, kaş almak, çirkin vücutlarını kendilerine has giysileriyle teşhir etmek gibi konularda göz çıkarıp, kulak tırmalayan "radikal ısrarcı" gay'lerin bünyemde oluşturduğu urumsu homofobiyi bile yendim.

Foucault eşcinselliğin bir mertebe, bir "tür" olduğunu savunurken* haklıysa, bahsi geçen bu yeni tür de, "odd" kabul edilen zamane kadınlarının beğenisine sunulmak üzere tasarlanmış yeni bir üst sürüm, yeni bir insan modeli, bir çeşit android prototipi olabilir mi? Eğer böyleyse, pratikte bu beğeninin bir sonuca varamayacak oluşu o kadınları "zaten yoktular" mı yapar yoksa zaten 'olmuş' mu?... Ya da mantık her beğeninin bir sonuca düğümlenmesi ile ilgilenir mi; beğeni empirik bir deneyim olarak kalsa değerinden bir şey kaybeder mi? Ya da ben artık avam ağzıyla, kısaca " erkek olsam erkeklerden hoşlanırmışım" deyip üstelemesem mi? (sorulardan kork)

*: 20. yy filozofu Foucault "History of Sexuality" isimli kitabın 3. cildinde şu ifadeyi kulanır : "Homosexuality appears as one of the forms of sexuality when it was transposed from the practice of sodomy onto a kind of interior androgyny, a hermaphroditism of the soul. The sodomite had been a temporary aberration; the homosexual was now a species." (Homoseksüellik, bir çeşit iç androjenliğin, ruhun bir hermafrodizmasının, oğlancılık uygulamalarıyla yer değiştirdiğinde cinselliğin bir biçimi olarak ortaya çıkar) Buradaki ruhun hermafrodit (iki cinsli) oluşu vurgusunun yanısıra, Foucault kitapta eşcinsellerin artık, kendisini sapkın kabul eden tıp kitaplarında dahi tanımlandığı şekliyle "bir canlı türü" haline geldiğini savunur. Kendisinin de gizli bir eşcinsel olduğu bilinmektedir.

Michel Faucault (1926-1984)

2 Comments:

  1. ekinklch said...
    yaaa kesnlikle katılıorum..hatta ve hatta inanlmaz etkileyici de buluorum.. karşıma almaya zahmet ettiğim bir çok küçük beyinli, kazma, mal (herneise) erkeğin yanında bal dök yala şekerim oluorum... :) neyse... öle..
    Hich said...
    evet.. .ama biçareyiz, ne yaparız bilmiyorum, karşılıklı kırıtarak konuşmaktan başka :)

Post a Comment
 

Blogger Template | Created by Adam Every